Streams

Ramps versus Gasoline: What Will You Pay Good Money for?

Wednesday, May 02, 2012

I'm supposed to hyperventilate when I see ramps at my local green market. They're wild! They're the first green veggie of the season! They're SO GOOD, and their season is SO FLEETING!

And they're SO EXPENSIVE. The price tag is what gets me breathing heavily: $4 a bunch, $15 a pound. Really? For an onion?

I smiled when I noticed this photo on The City Cook blog. I don't know when it was taken, but it had to be a year or two ago. A $2.50 price tag for ramps seems quaint, like a 25-cent pack of gum.

Meanwhile, gas is somewhere around $4.25 a gallon at stations in the city.

What would I rather spend $4 on? A little bunch of ramps that are gone in two meals? Or a gallon of gas that will get me back and forth to the green market about 14 times?  

Kidding! I walk to the market. It's just six blocks from my apartment. But still. 

I'm going with the fossil fuel.

Tags:

More in:

News, weather, Radiolab, Brian Lehrer and more.
Get the best of WNYC in your inbox, every morning.

Leave a Comment

Register for your own account so you can vote on comments, save your favorites, and more. Learn more.
Please stay on topic, be civil, and be brief.
Email addresses are never displayed, but they are required to confirm your comments. Names are displayed with all comments. We reserve the right to edit any comments posted on this site. Please read the Comment Guidelines before posting. By leaving a comment, you agree to New York Public Radio's Privacy Policy and Terms Of Use.

Sponsored

Feeds

Supported by